maniclub
18 دی 1401 - 11:03

هوای اصفهان ناسالم برای گروه‌های حساس/ شاخص ۴ ایستگاه زرد شد

اصفهان- شاخص کیفی هوای اصفهان امروز هجدهم دی‌ماه براساس داده‌های ۱۴ ایستگاه پایش فعال با میانگین ۱۱۷ در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شد.‌

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: میانگین شاخص هوای کلانشهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح امروز یکشنبه هجدهم دی‌ماه براساس داده‌های دریافتی ۱۱ ایستگاه شهرداری در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شد.

جمشید لقایی با اشاره به کاهش غلظت آلاینده‌ها در ایستگاه‌های سنجش مناطق مختلف شهر، افزود: امروز شاخص هوا در چهار ایستگاه از جمله میرزا طاهر با عدد ۵۳، ولدان (ورزشگاه میثاق) با ۸۲، رهنان با ۹۶ و سپاهان شهر با ۶۸ در وضعیت زرد و قابل قبول قرار گرفت.‌

وی ادامه داد: شاخص کیفی هوا در ایستگاه پایش هوای کردآباد و دانشگاه صنعتی با ۱۴۸، بلوار کاوه با ۱۲۶، میدان باهنر با ۱۱۸، خیابان فرشادی با ۱۱۴، میدان فیض با ۱۱۲ و میدان انقلاب ۱۰۷ AQI در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس است.

مسئول کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان خاطرنشان کرد: کماکان به همه شهروندان اصفهانی به ویژه افراد آسیب پذیر از جمله سالمندان، افراد دارای بیماری‌های ریوی و قلبی، زنان باردار و کودکان توصیه می‌شود فعالیت سنگین در فضای باز و تردد غیر ضرور در شهر را کاهش دهند.

هوای اصفهان ناسالم برای گروه‌های حساس/ شاخص ۴ ایستگاه زرد شد
شاخص کیفی هوا در ایستگاه‌های پایش شهرداری اصفهان، ۱۸ دی

به گزارش مهر، براساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست (منطقه اصفهان)، شاخص هوا در خیابان احمدآباد با ۱۵۲ و استانداری با ۱۶۸ و بزرگراه خرازی با ۱۵۶ در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم‌شهروندان ثبت شد. همچنان ایستگاه‌های رودکی، پروین، جی، باغ غدیر و خواجو قطع است.

امروز ایستگاه‌های پایش هوا سجزی با ۱۰۰، مبارکه با ۸۵ و شاهین شهر با ۹۸ AQI در وضعیت قابل قبول بوده و مابقی ایستگاه‌ها در شهرهای مجاور اصفهان از جمله خمینی‌شهر، زرین‌شهر و منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان نیز قطع است.

اداره کل هواشناسی استان اصفهان نیز اعلام کرده از بعد از ظهر فردا دوشنبه سامانه بارشی از سمت غرب و جنوب و شمال غرب اصفهان فعال می‌شود و به تدریج روز سه‌شنبه دامنه بارش‌ها سراسر استان به ویژه کلانشهر اصفهان را فرا می‌گیرد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.
شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 962353